مقالات و اخبار پزشكي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11
دیروز : 19
افراد آنلاین : 1
همه : 520
چت باکس
درمان و رفع چين و چروك، شلي و افتادگي پوست، سفت كردن پوست صورت

چين و چروك كه يكي از اصلي‌ترين علائم پيري است، بيشتر بر روي پوست مناطقي از بدن ايجاد مي‌شود كه در معرض نور خورشيد قرار دارند مانند صورت، گردن، دست‌ها و  افتادگي پوست بدن. با اينكه عوامل ژنتيكي عموماً تعيين‌كننده‌ي وضعيت ساختار و بافت پوست هستند، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد يكي از علل اصلي ايجاد چين و چروك به‌خصوص در افرادي با رنگ پوست روشن مي‌باشد. عوامل ديگري مانند آلودگي هوا و سيگار كشيدن نيز مي‌توانند در ايجاد چين و چروك و افتادگي پوست دخيل باشند.

در صورتي‌كه چين و چروك پوست شما را اذيت مي‌كند، شما در حال حاضر بيش از هر زمان ديگري، گزينه‌هاي درماني براي از بين بردن يا كم‌رنگ كردن اين چين و چروك‌ها را پيش رو داريد. داروها، تكنيك‌هاي لايه‌برداري از پوست، تزريق ژل و عمل جراحي از جمله كارآمدترين روش‌ها براي رفع افتادگي پوست مي‌باشند.

چين و چروك به خطوط ريزي گفته مي‌شود كه بر روي پوست شما ايجاد مي‌شوند. برخي از اين چين و چروك‌ها مي‌توانند به شكاف‌هاي عميقي تبديل شده و در اطراف چشم‌ها، دهان و بر روي گردن خودنمايي كنند و باعث افتادگي پوست شوند. در صورتي‌كه در مورد ظاهر پوست خود نگرانيد، مي‌توانيد براي اطلاع از روش‌هاي درمان ما در كلينيك تخصصي پوست وموي رازي و يا رزرو نوبت از طريق شماره‌هاي 02188334029- 02188333259 با متخصصين ما تماس حاصل فرماييد. متخصصين ما مي‌توانند پوست شما را بررسي كرده و به شما كمك كنند تا يك برنامه‌ي شخصي‌ و مفيد براي مراقبت از پوست خود تنظيم كنيد. متخصصين ما همچنين مي‌توانند روش‌هاي درماني براي رفع چين و چروك‌هاي پوست را به شما معرفي كنند.

چين و چروك‌ها ممكن است در اثر تركيبي از عوامل مختلف ايجاد شوند كه شما برخي از آن‌ها را مي‌توانيد كنترل كنيد ولي كنترل برخي ديگر از دست شما خارج است:

سن: با افزايش سن شما، پوست خاصيت انعطاف‌پذيري خود را از دست داده و شكننده مي‌شود. كاهش توليد روغن‌هاي طبيعي در پوست باعث خشك شدن و چروكيده به نظر رسيدن آن خواهد شد. چربي موجود در لايه‌هاي عمقي پوست از بين رفته و اين باعث شل و افتاده شدن پوست و عميق‌تر شدن چين و چروك‌هاي آن مي‌شود.
قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش (UV): تابش فرابنفش كه فرايند طبيعي پيري را تسريع مي‌كند، علت اصلي ايجاد چين و چروك زودهنگام است. قرار گرفتن در معرض اشعه‌ي فرابنفش، باعث تخريب بافت‌هاي پيوندي پوست شما شده و رشته‌هاي كلاژن و الاستين كه در لايه‌هاي عميق‌تر پوست (درم) قرار گرفته‌اند را از بين مي‌برد. بدون بافت پيوندي حمايت‌كننده، پوست شما شل شده و انعطاف‌پذيري خود را از دست مي‌دهد. سپس پوست شروع به افتاده شدن كرده و دچار چين و چروك‌هاي زودهنگام مي‌شود.
سيگار كشيدن: استعمال دخانيات مي‌تواند فرايند طبيعي پيري را در پوست شما تحريك كرده و باعث ايجاد چين و چروك شود. علت اين امر احتمالاً تغيير در روند گردش خون در پوست شما مي‌باشد.
بروز دادن مكرر حالات چهره: حالات و حركات چهره مانند اخم كردن يا لبخند زدن باعث ايجاد خطوط ريزي مي‌شوند. هر وقت كه شما از يكي از عضلات صورت خود استفاده مي‌كنيد، يك شيار در زير سطح پوست ايجاد مي‌شود و با پير شدن پوست، انعطاف‌پذيري آن كاهش يافته و توانايي آن براي بازگشت به فرم قبلي از دست مي‌رود. سپس اين شيارها به شكل دائمي بر روي صورت شما باقي مي‌مانند.
چين و چروك‌ها معمولاً در كدام قسمت‌هاي صورت ظاهر مي‌شوند؟
معمولاً چين و چروك ابتدا در قسمت‌هايي از صورت كه ماهيچه‌هاي فعال‌تري دارند ظاهر مي‌شوند. با گذشت زمان و عميق شدن چروك‌ها،افتادگي پوست صورت اتفاق مي‌افتد. مستعدترين قسمت‌ها براي ايجاد چين و چروك و افتادگي پوست عبارت‌اند از :

دور چشم


دور لب‌ها و خطوط خنده


چين و چروك پيشاني و خط اخم


افتادگي گونه‌ها و لاغري صورت


درمان
روش‌هاي مختلفي براي درمان چروك صورت و افتادگي پوست وجود دارند كه مي‌توان با استفاده از آن‌ها، اين خطوط را كم‌رنگ‌تر كرد.

دارودرماني


رتينوئيدهاي موضعي: رتينوئيدها كه از ويتامين A مشتق مي‌شوند - مانند ترتينوئين و تازاروتن - مي‌توانند چين و چروك‌هاي ريز پوست را كاهش دهند. از آنجايي‌كه رتينوئيدها آسيب‌پذيري پوست شما نسبت به سوختگي را افزايش مي‌دهند، شما بايد پس از استفاده از آن‌ها، از يك كرم ضد آفتاب استفاده كرده و لباس‌هاي مناسب به تن كنيد. رتينوئيدها مي‌توانند باعث قرمزي، خشكي، احساس خارش و يا احساس سوزش در پوست شوند.
كرم‌هاي رفع چين و چروك بدون نياز به نسخه: سطح اثرگذاري كرم‌هاي ضد چين و چروك به مواد فعال درون آن بستگي دارد. رتينول، آنتي‌اكسيدان‌ها و برخي از پپتيدها مي‌توانند تا حدي به از بين بردن چين و چروك‌هاي پوست كمك كنند. استفاده از كرم‌هاي از بين برنده‌ي چين و چروك بدون نياز به نسخه در صورتي‌كه با نتيجه‌اي همراه باشد، نتايج ناشي از آن خفيف و كوتاه‌مدت خواهند بود چراكه ميزان مواد فعال موجود در آن نسبت به كرم‌هاي با تجويز پزشك كمتر است.
روش‌هاي مدرن كلينيكي


طيف وسيعي از تكنيك‌هاي لايه‌برداري پوست، تزريقات و عمل‌هاي جراحي براي از بين بردن چين و چروك‌هاي صورت وجود دارند. هر يك از اين روش‌ها، نتايج بالقوه و عوارض جانبي خاص خود را به همراه دارد. برخي از تحقيقات نشان داده‌اند كه استفاده از چندين روش درماني به ‌صورت تركيبي مي‌تواند بهترين نتايج را به همراه داشته باشد.

ليزر درماني، نوردرماني و راديو فركوئنسي (RF): در روش لايه‌برداري پوست با ليزر، اشعه‌ي ليزر لايه‌ي سطحي پوست (اپيدرم) را تخريب كرده و لايه‌هاي داخلي آن (درم) را براي توليد كلاژن بيشتر تحريك مي‌كند. با بهبود زخم‌ها، پوست جديد، سفت‌تر و صاف‌تر در اين منطقه شكل مي‌گيرد. ممكن است بهبودي پس از انجام لايه‌برداري پوست با ليزر چندين ماه زمان نياز داشته باشد. از جمله خطرات همراه با اين روش درماني مي‌توان به باقي ماندن جاي زخم و يا روشن و تيره شدن رنگ پوست اشاره كرد. ديگر تكنيك‌هاي لايه‌برداري پوست با ليزر مانند ليزر فراكشنال با خطرات و مدت‌زمان بهبودي كمتري همراه‌اند. ليزر فراكشنال براي چين و چروك‌هاي متوسط و خفيف مناسب‌تر است چرا كه نتايج ناشي از آن ملايم‌ترند. لايه‌برداري با ليزر فراكشنال معمولاً بايد بيشتر از ليزر معمولي تكرار شود. روشي نيز وجود دارد كه در آن به‌ جاي استفاده از نور از امواج راديويي براي لايه‌برداري از پوست استفاده مي‌شود. اين روش مي‌تواند تا حدي پوست را سفت‌تر كند.
درم ابريژن: در درم ابريژن، لايه‌ي سطحي پوست به شكل مكانيكي و با استفاده از يك برس چرخان برداشته مي‌شود. برداشتن لايه‌ي سطحي پوست به شكل مكانيكي، باعث رشد يك لايه‌ي جديد در محل آن خواهد شد. قرمز شدن، پوسته پوسته شدن و تورم ناشي از اين روش درماني معمولاً در طي چند هفته از بين مي‌رود. از بين رفتن حالت صورتي‌رنگ پوست و ظاهر شدن نتيجه‌ي اين روش درماني ممكن است چندين ماه زمان ببرد.
ميكرودرم ابريژن: اين روش همانند درم ابريژن بوده و لايه‌ي نازكي از پوست را برمي‌دارد. اين روش معمولاً براي ايجاد نتايج به چندين جلسه‌ي درماني نياز دارد. ممكن است شما بر روي منطقه‌ي مورد درمان اندكي قرمزي و احساس خارش را تجربه كنيد. نتايج حاصل از ميكرو درم ابريژن خفيف و موقتي‌ است.
سم بوتولينم نوع A (بوتاكس): زماني كه اين سم در دوزهاي كم به عضلات خاصي تزريق شود، جلوي انقباض اين عضلات را مي‌گيرد. وقتي كه عضلات نتوانند منقبض شوند، پوست قرار گرفته بر روي آن‌ها ظاهري صاف و عاري از چين و چروك پيدا خواهد كرد.
بوتاكس بر روي خطوط اخم بين ابروها، خطوط افقي روي پيشاني و خطوط پاكلاغي دور چشم اثر خوبي دارد. نتايج حاصل از تزريق بوتاكس معمولاً بين 3 تا 4 ماه دوام دارند و براي حفظ آثار آن بايد تزريقات تكرار شوند.
تزريق ژل و چربي: پركننده‌هاي بافت نرم كه عبارت‌اند از چربي، كلاژن و هيالورونيك اسيد (رستيلين، ژوودرم و غيره) را مي‌توان به چين و چروك‌هاي عميق پوست تزريق كرد. اين مواد باعث برجسته‌تر شدن پوست و از بين رفتن چين و چروك‌ها و خطوط روي پوست مي‌شوند. ممكن است در محل درمان شده تا مدتي احساس قرمزي، كبودي و تورم داشته باشيد كه موقتي خواهد بود. لازم است تا اين روش درماني هر چند ماه يك بار تكرار شود.
سفت كردن پوست: بسياري از دستگاه‌ها وجود دارند كه براي سفت كردن پوست از گرما استفاده مي‌كنند. رايج‌ترين اين دستگاه‌ها، دستگاه هايفوتراپي است. اين روش درماني غيرتهاجمي، آثار خفيف تا متوسطي را ايجاد مي‌كند كه معمولاً به ‌تدريج و در عرض 4 تا 6 ماه بروز مي‌كنند. اين روش درماني نيازي به مدت‌زمان بهبودي ندارد.
ليفت صورت: عمل جراحي ليفت صورت عبارت است از برداشتن پوست و چربي اضافي در ناحيه‌ي گردن و پايين صورت و سفت كردن عضلات و بافت‌هاي پيوندي زير پوست. نتايج حاصل از اين عمل معمولاً بين 5 تا 10 سال دوام دارند. مدت‌زمان موردنياز براي بهبودي پس از انجام عمل ليفت صورت مي‌تواند زياد باشد. كبودي و تورم معمولاً به مدت چندين هفته پس از انجام عمل جراحي در فرد وجود خواهند داشت.
به ياد داشته باشيد كه نتايج حاصل از روش‌هاي درماني مختلف بسته به عمق و محل چين و چروك‌ها متفاوت خواهند بود. هيچ‌چيزي نمي‌تواند مانع از روند طبيعي پيري پوست شود بنابراين براي حفظ نتايج حاصل از روش‌هاي درماني، لازم است تا اين روش‌ها دوباره تكرار شوند.

هزينه‌ي روش‌هاي رفع چين و چروك صورت
اين روش‌ها معمولاً توسط شركت‌هاي بيمه پوشش داده نمي‌شوند. همچنين هر يك از اين روش‌هاي درماني ممكن است با عوارضي همراه باشند بنابراين قبل از انجام آن‌ها، در اين مورد به ‌دقت با پزشك خود مشورت كنيد. به يك متخصص پوست و يا جراح پلاستيك مراجعه كنيد كه تخصص او در زمينه‌ي روش درماني مورد نظر شما بوده و تجربيات او در اين زمينه بالا باشد.

نكته‌اي مهم در درمان چين و چروك و افتادگي پوست
بسياري از كرم‌ها و پمادهاي بدون نياز به نسخه‌ي موجود در داروخانه‌ها ادعا مي‌كنند كه مي‌توانند در از بين بردن چين و چروك‌هاي صورت و اثرات نور خورشيد و آسيب آن به پوست كارساز باشند. ولي اين محصولات به ‌احتمال‌زياد تغيير قابل ‌توجهي در پوست شما ايجاد نخواهند كرد.

سازمان FDA اين كرم‌ها و پمادها را به‌ عنوان محصولات زيبايي طبقه‌بندي مي‌كند و در نتيجه اين محصولات ازنظر پزشكي ارزشي ندارند. بنابراين نظارت سازمان غذا و دارو بر روي اين محصولات نسبت به داروها كمتر است و اين محصولات براي گرفتن مجوز پخش، نيازي به گذراندن آزمايشات سخت‌گيرانه در رابطه با بي‌خطر و كارآمد بودن ندارند. از آنجايي‌كه سازمان غذا و دارو محصولات زيبايي را از نظر كارايي آزمايش نمي‌كند، هيچ تضميني وجود ندارد كه محصولات بدون نياز به نسخه بتوانند در درمان چين و چروك‌ها و رفع افتادگي پوست  موثر واقع باشند.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۱۶:۳۸ ] [ vahid ]
ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده
[ ]
.: Weblog Themes By tinablog :.

درباره وبلاگ

طراحي فروشگاه اينترنتي و سايت ساز با بيش از 130 امكان مختلف و منحصر بفرد در ايران سايت ما : pineportal.com
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب

|