مقالات و اخبار
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8
دیروز : 5
افراد آنلاین : 1
همه : 736
چت باکس

هنر ايراني و هنر در جهان

 

دنياي هنر دنياي پر رمز و راز و مملو از پيچيدگي ها و كمي وهم آلود است و در مقابل دنياي هنر پر از زيبايي و سادگي و نشاط و روح افزايي بر زندگيست.

هرچيزي كه انسان را به فكر بياندازد هنر است.

نقاشيهاي روي ديوار غارها در عصر انسان هاي اوليه يا نقاشيهاي داخل اهرام و رسم خط ها و شكل هاي عجيب در صحرا يا سنگ تراشي هايي كه قدمت آنها به 17 هزار سال پيش ميرسند تا نقاشيهاي داوينچي و مجسمه هاي ميكل آنژ تا نمايشهاي شكسپير و فيلمهاي چاپلين و هيچكاك و ميليونها مثال ديگر نشان از پيشرفت هنر براساس افزايش درك و شعور مخاطب و يا بهتر بگوييم تمامي انسانها مي باشد.

در دوران غار نشيني، اشكالي كه با زغال در ديواره يا سقف غارها كشيده شده بود طبق نظر كارشناسان جهت ارتباط با ديگر افراد حاظر در آن محل يا داشتن اميد به گرفتن آن شكار و حتي عبادت نيز بوده است.

در دوران يوناني ها با استفاده از داستانها و قصه ها مردم درصدد القاي هنر به خدايان باستان و با رسم و ساختن هنر انگيزه و ارادت خود را به آن خدايان نشان مي دادند.

بعد از اين دوران ما به دوران مصريان مي رسيم كه با اعتقاد به زندگي ديگر پس از مرگف سعي مي كردند تا با دفن وسايل ضروري و زينتي و همچنين نقاشي هاي معنادار بر ديواره هاي گورها فرد متوفا را با تجهيزات كامل به دنياي ديگر بدرقه كنند.

در دوران رمي ها هنر با تكنولوژي مخلوط و آثار شگرف و بينظيري از هر نظر خلق گرديد.

در دوران رنسانس هنر ديگر مخصوص خدايان نبود و از آن حتي براي اعتراض به حكومت نيز استفاده مي شد.

بهد از پيدايش سينما و ظهور تكنولوژي هاي جديد هنر با تغيير ماهيت بيشتر به نشان دادن مشكلات يا زيبايي هاي طبيعت و جهان روي آورد و در اين ميان فرق بين هنرها و شاخه هاي آنها با ادغام انواع هنر در هم ديگر مرز هاي هنر بي معني گشت.

در دنياي امروز واقعا تشخيص هنر به معناي ابتدايي آن كاملا از ميان رفته و هر انساني كه بتواند با افكار خويش يك انسان ديگر را به فكر و انديشه بياندازد، ميتوان گفت كه دارد كار هنري انجام مي دهد و مي شود به آن فرد لقب هنرمند داد.

هنر در ايران و هنر ايراني شايد قديمي ترين شكل در تاريخ كل جهان است.

غر نوشته هاي جيرفت، آثار كشف شده ماقبل تاريخ، اولين فرش جهان با قدمت 11 هزار سال، اجساد موميايي شده 9 هزار ساله، نوشته هاي مكتوب 7 هزار ساله، آثار بجا مانده از تخت جمشيد و ديگر بناهاي باستاني، هنر اسلامي، بناهاي مذهبي، نقاشيهاي كمال الملك، جواهر سازي، نمايشهاي تخت حوضي و .....

براي هركدام از اين بخش ها ميتوان هفته ها سخن گفت و هزاران صفحه نوشت.

ايران ما مهد هنر و تمدن جهاني بوده و هست.

در اين ميان سهم ما از ارائه اين هنر به جهانيان چه مقدار بوده؟ در اين روزگار كه هرفردي يك هنرمند به حساب مي آيد آيا شما در جهت تعالي و بالابردن هنر اين آب و خاك تلاشي داشته ايد.

شايد بگوييد كه من هنر خاصي ندارم ولي اين يك فكر باطل است. شايد ما نتوانيم مثل استادان بنام نقاشي، نقاشي كنيم و يا مانند اساتيد خوشنويسي خوش خط بنويسيم و تابلوهاي زيبا خلق كنيم ولي فقط هنر كه به اين دو شاخه ختم نمي گردد.

شايد شما بتوانيد حتي با دوربين گوشي خو عكاسي كرده و زيبايي هاي ايران را به تمامي دنيا نشان دهيد. و شايد صنعت گر بوده و مي توانيد با كنار هم قراردادن آهن و چوب و شكل دادن به آنها به اشاعه هنر مجسمه سازي كمك كنيد.

در تمامي شهر هاي ما مردم به خلق آثار هنري از ديرباز مشغول بوده اند كه نمونه هاي آن هارا مي توان در صنايع دستي هر شهر و روستا پيدا كرد. اين كار علاوه بر توليد هنر باعث رونق گردشگري و توريسم و همچنين درآمد زايي براي خود فرد توليد كننده و صاحب هنر نيز مي شود.

هنر هاي ترسيمي مانند نگارگري و مينياتور (البته قابل مقايسه با هم نيستند) از هنرهاي بسيار عجيبي مي باشد كه يك هنرمند براي خلق يك اثر از آن ممكن است حتي 2 سال از زمان خود را سپري كرده و براي آن اثر چشم و سلامتي بدن خود را از دست بدهد.

بطور كلي هنر در ايران نه ابتدا داشته و نه انتها دارد و به قول معروف از ازل بوده و تا ابد ادامه دارد و هيچ فردي و قدرتي در هيچ بخش از تاريخ نتوانسته هنر را از ايراني جماعت جدا كرده و يا هنر را از بين ببرد. هنر در گوشت و پوست ما ايراني ها وجود دارد و هرفرد ايراني درصورت باور داشتن به خود مي تواند يك هنرمند جهاني شود يعني ما در ايران 80 ميليون هنرمند در سطح جهان داريم.

دوستان عزيز خودتان را دست كم نگيريد، شما مي توانيد در هر زمينه به يك هنرمند جهاني بدل شويد. فكر نكنيد فقط بايد در نقاشي يا موسيقي پيشرفت كنيد. مثالهاي بالا تعداد اندكي از بخش هاي هنري موجود در ايران بوده است كه شما مي توانيد در آنها به عنواني دست پيدا كنيد.

سخن آخر اينكه صحبت از هنر و بخصوص هنر ايراني در هيچ مقاله اي نمي گنجد و ميتوان براي هنر ايراني به قدمت تاريخ و زمان عمر زمين سخن پراني كرد و در آخر هم حق مطلب را ادا نكرد.

پايان ...... منبع: پرتال كاج

 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۵۶:۵۶ ] [ vahid ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By tinablog :.

درباره وبلاگ

طراحي فروشگاه اينترنتي و سايت ساز با بيش از 130 امكان مختلف و منحصر بفرد در ايران سايت ما : pineportal.com
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب

|