مقالات و اخبار
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 22
دیروز : 5
افراد آنلاین : 1
همه : 750
چت باکس

اگر تا‌به‌حال كدهاي ديگران را نخوانده‌ايد، توصيه مي‌كنيم پس از مطالعۀ اين مقاله، كدخواني را شروع كنيد و اگر قبلاً تجربهٔ كدخواني داشته‌ايد اين مقاله به شما كمك مي‌كند تا از تلاش خود نتيجۀ بهتر و موثرتري بگيريد.

چه بخوانيم؟

اين‌كه چه بخوانيم، تصميم بزرگ و سختي است. ما نمي‌توانيم مستقيماً به شما توصيه كنيم كه شروع به خواندن فلان سورس كد كنيد! چراكه همه چيز بستگي به خود شما دارد اما در عين حال مي‌توانيم دستورالعمل‌هايي ارائه كنيم تا با دنبال كردن آن‌ها، بتوانيد تصميم بگيريد كه چه سورس كدي را براي مطالعه انتخاب كنيد.

كدهايي را بخوانيد كه به آن‌ها متكي هستيد: مي‌توانيد براي شروع، كدهايي را بخوانيد كه پيش از اين آن‌ها را استفاده نموده‌ايد؛ مثل پلاگين‌هاي مورد علاقۀ‌تان در وردپرس، يك به‌اصطلاح gem زبان روبي كه از نظر شما خوب و كاربردي است و  يا يك پلاگين جي‌كوئري. همۀ اين موارد انتخاب‌هاي خوبي براي يادگيري‌ هستند، زيرا آشنايي قبلي شما با آن‌ها مي‌تواند درك كدها را براي شما آسان‌تر كند. همچنين به عنوان يك توسعه‌دهنده، مي‌توانيد اسناد و اجزا جديدي را به آن‌ها اضافه نموده و به نحوي آن‌ها را توسعه دهيد و صرفا يك مصرف‌كننده نباشيد!

كدهايي را بخوانيد كه شما را تحت تاثير قرار مي‌دهند: اگر به اپليكيشن، بازي يا برنامۀ خاصي علاقۀ ويژه‌اي داريد، به احتمال زياد سورس آن نيز براي شما -به عنوان يك كدنويس- جذاب خواهد بود. بنابراين اگر به سورس كد برنامۀ مورد علاقۀ خود دسترسي داريد، به منظور يادگيري و پيشرفت هرچه سريع‌تر، حتماً آن را بخوانيد.

ماهان گستر طاها ارائه دهنده كامل ترين بانك شماره موبايل مشاغل ايران

كدهايي را بخوانيد كه براي توسعه‌دهندهٔ آن احترام قائليد: اگر تا به حال در يك پروژۀ اپن‌ سورس كد زده باشيد، به احتمال زياد خيلي زود افرادي نظر شما را به خود جلب نموده‌اند، كدهاي آن‌ها مورد تحسين شما قرار گرفته و يا حتي شايد حسادت شما را برانگيخته باشند. بنابراين خواندن كدهاي اين افراد مي‌تواند براي شما جذاب باشد (اگر واقعاً تاكنون به توانايي و مهارت هيچ كدنويسي غبطه نخورده‌ايد و هيچ كس شما را به حيرت وادار نكرده است، بهتر است دست به ‌كار شده و در ميان توسعه‌دهندگان كدهاي عالي و كاربردي به دنبال چنين شخصي بگرديد. كسي را بيابيد كه به نحوي بتواند قهرمان و الگوي شما باشد.)

كدهايي را بخوانيد كه براي شما قابل درك هستند: اغلب كدخوان‌هاي ماجراجو به سراغ پروژه‌هاي بزرگي مانند Ruby on Rails، Drupal و يا jQuery مي‌روند اما توصيۀ ما اين است كه خواندن چنين پروژه‌هاي بزرگي را به بعد موكول كنيد، مگر اين‌كه يك كدخوان باتجربه باشيد.

پروژه‌هاي بزرگ، اجزا بيشتري هم دارند و بنابراين ممكن است عليرغم تلاش زياد، موفق به درك همۀ اجزاي آن نشده و سردرگم شويد.؛سردرگمي به تدريج باعث نااميدي خواهد شد و ممكن است براي هميشه خواندن سورس كد را كنار بگذاريد. مزيت پروژه‌هاي كوچك اين است كه كل پروژه را مي‌توانيد همزمان در ذهن خود نگه داريد. بنابراين تنها چالش پيش روي شما درك جزئيات پروژه و درس گرفتن از آن‌ها خواهد بود.

چگونه بخوانيم؟

حال كه كد مورد نظر خود را براي خواندن انتخاب نموده‌ايد، سوال اين است كه «كد را چگونه بخوانيم؟» و از آن مهم‌تر اين‌كه «از خواندن اين كد قرار است چه چيزي به دست آوريم؟» به طور كلي، براي افزايش بهره‌وري در خواندن سورس كد، چند توصيه داريم كه عبارتند از:

سعي كنيد از طرح كلي پروژه سر در بياوريد: همهٔ پروژه‌ها از اجزائي تشكيل شده‌اند و كم يا زياد بودن اين اجزا به بزرگي پروژه بستگي دارد؛ اما در ابتداي خواندن پروژه، هدف اصلي پرداختن به جزئيات آن نيست. سعي كنيد در ابتدا نگاهي كلي به پروژه داشته باشيد و ساختار آن را درك كنيد. هدف از اين مرحله اين است كه با كل پروژه آشنا شده و بخش‌هاي اصلي و ضروريات پروژه را بيابيد سپس مي‌توانيد وارد جزئيات شويد.

يافته‌هاي خود را ثبت كنيد: در هنگام كدخواني، منفعل نباشيد! به عبارت ديگر، توصيه مي‌كنيم همچنان كه به خواندن كدها ادامه مي‌دهيد، نظرات خود را به صورت كامنت‌هايي به سورس كد اضافه نموده و ثبت كنيد. نگران نباشيد چراكه اصلا نيازي نيست حتماً از همان ابتدا كامنت‌هاي حرفه‌اي بنويسيد. شايد در اوايل كار كامنت‌هاي شما چيزي شبيه موارد زير باشد:

- فكر مي‌كنم اين فانكشن پس از «مقدار دهي اوليه» فراخواني شده است.  

- اين رابطه (Equation) فلان كار را انجام مي‌دهد؟

- تقريباً مطمئنم كه اين متغيير پس از خط 17، ديگر كاربردي ندارد.

پس از اين‌كه درك كامل‌تري از پروژه به دست آورديد، مي‌توانيد كامنت‌هاي غيرحرفه‌اي خود را حذف نموده و كامنت‌هاي بهتر و دقيق‌تري بنويسيد. كامنت‌هايي كه حتي ممكن است بتواند به بهبود پروژه نيز كمك كند.

از تست‌ها استفاده كنيد: اميدواريم كه پروژه‌اي كه براي خواندن انتخاب نموده‌ايد، Test Suite داشته باشد. اگر ندارد، مي‌توانيد از اين مرحله صرف‌نظر كنيد (يا پروژۀ ديگري را انتخاب كنيد كه از اين ماژول برخوردار باشد.)

وقتي مي‌خواهيد كدهاي شخص ديگري را بخوانيد، Test مي‌تواند بخش بسيار خوبي براي شروع باشد زيرا توسعه‌دهندهٔ كدها در بخش تست بيان كرده است كه انتظار دارد كه اين كد چه كاري انجام دهد. بعضي تست‌ها اطلاعات زيادي را در اختيار شما قرار مي‌دهند و برخي كمتر. اما مهم نيست تست‌ها چطور نوشته شده باشند، مهم اين است كه به هر حال درك منظور و هدف توسعه‌دهنده از تست راحت‌تر از درك آن از خود كدها است.

همچنان كه به خواندن ادامه مي‌دهيد، از تست‌ها استفاده كنيد و بررسي كنيد كه آيا كدها كار مورد نظر را به درستي انجام مي‌دهند يا خير؛ اين كار مي‌تواند شما را مطمئن كند كه تنظيمات محيط كدنويسي خود را به درستي انجام داده‌ايد و همچنين براي اعمال تغييرات در كد اصلي به شما اعتماد به نفس مي‌دهد.

اجرا كنيد، بخش‌هايي را تغيير دهيد و دوباره اجرا كنيد: خواندن به اين معنا نيست كه چيزي ننويسيد يا كاري نكنيد. هنگامي حقيقتاً چيزي را مي‌فهميد كه اجزا آن را از هم جدا نموده و دوباره سر جاي خود قرار دهيد. همان‌طور كه در بخش قبل گفتيم، تست‌ها مي‌توانند به شما در اين زمينه كمك كنند. براي تمرين مي‌توانيد كدها را طوري تغيير دهيد كه درست كار نكنند، چيزي را اضافه كنيد، عملكرد كدي را تغيير دهيد. شايد با خود بگوييد اين كه ديگر خواندن نيست! اما در واقع اين هم خواندن است، مثل خواندن يك داستان ماجراجويانه كه در آن خود شما قهرمان داستان هستيد و اين چيز خوبي است.

در واقع با اين‌كار، شما به صورت عمدي منجر به ايجاد اكسپشن‌ها مي‌شويد و خواهيد دانست كه اگر در آينده فلان اكشپشن رخ داد، به احتمال زياد مربوط به كجاي سورس كد مي‌تواند باشد.

فرآيند خواندن را تكرار كنيد: وقتي خواندن كدهاي يك پروژه‌ تمام شد، خواندن پروژۀ ديگري را شروع نموده و همۀ اين مراحل را دوباره تكرار كنيد. هر چقدر بيشتر كد بخوانيد، كدخواني شما بهتر شده و بر مفاهيم و ساختارها مسلط‌تر مي‌شويد و خواهيد توانست اين‌كار را با سرعت بيشتري انجام دهيد (دقيقا همانند يك كتاب‌خوان حرفه‌اي!)

از كجا شروع كنيم؟

هر جايي كه بتوانيد به پروژه‌هاي اپن سورس دسترسي داشته باشيد، براي اين كار مناسب است. به عنوان مثال مي‌توانيد از گيت‌هاب استفاده كنيد. اين سايت يافتن پروژه‌هاي جديد و كدنويس‌هاي خوب را برايمان آسان‌تر كرده است. جستجو كنيد، پروژۀ مناسب خود را بيابيد و كدخواني را شروع كنيد.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲ اسفند ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۲۵:۵۴ ] [ vahid ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By tinablog :.

درباره وبلاگ

طراحي فروشگاه اينترنتي و سايت ساز با بيش از 130 امكان مختلف و منحصر بفرد در ايران سايت ما : pineportal.com
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب

|