مقالات و اخبار
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 14
دیروز : 5
افراد آنلاین : 1
همه : 742
چت باکس
 براي روشن‌تر شدن اين مسئله مثالي مي‌زنيم؛ كودكاني كه در سنين ابتدايي مشغول يادگيري برنامه‌نويسي، ساخت اپليكيشن و وبسايت مي‌شوند، همان‌طور كه رشد مي‌كنند، به برنامه‌نويسي به عنوان شغل و حرفهٔ آيندهٔ خود نگاه مي‌كنند. آن‌ها اغلب خودآموخته هستند، به طوري كه با استفاده از سايت‌هايي همچون گوگل، استك‌ اورفلو و ... به يافتن پاسخ‌ها و منابع آموزشي مي‌پردازند و سپس چيزي كه نياز دارند بدانند را ياد مي‌گيرند. بنابراين طبيعي است كه وقتي اين نسل به سن بلوغ مي‌رسد، با تعجب از خود مي‌پرسد كه آيا براي برنامه‌نويس شدن لازم است به دانشگاه بروم؟ در اين مقاله قصد داريم ببينيم كه براي ورود به حوزه‌ٔ توسعهٔ نرم‌افزار آيا واقعا بايد به دانشگاه رفت يا خير؟ 

Nick Larsen متخصص داده در استك‌ اورفلو و به عنوان سخنران در مورد چگونگي استخدام شدن به عنوان برنامه‌نويس، سوال بالا را اين طور پاسخ مي‌دهد تقريبا هميشه بستگي به شغلي دارد كه مي‌خواهيد براي استخدام شدن در آن درخواست بدهيد!. به گفتهٔ وي:
براي استخدام شدن به عنوان برنامه‌نويس، ساده‌تر اينه كه به شركت موردنظر نشون بدين چه كاري تا حالا انجام دادين. نمونه‌كار و رزومه‌اي از پروژه‌ها و محصولاتي كه در ساختشون همكاري معتبري انجام دادين، از سال‌ها تجربه داشتن و مدرسه رفتن با ارزش‌تره!
طبق نظر Nick، سه حالت دربارۀ هر شغلي وجود دارد:
- مشاغلي كه در آن مدرك تحصيلي الزامي ندارد، 
- مشاغلي كه داشتن مدرك، مزيت محسوب مي‌شود ولي لزومي ندارد 
- و مشاغلي كه در آن‌ها مدرك تحصيلي يك الزام است.
گزارشي در رابطه با برنامه‌نويسي نشان مي‌دهد كه در سال 2016، چيزي در حدود 56 درصد برنامه‌نويسان در حقيقت مدركي در علوم رايانه يا مدارك مرتبط ندارند. محبوب‌ترين روش يادگيري براي برنامه‌نويسان به نوعي «خودآموزي» است (69 درصد پاسخ‌دهندگان بيان كردند كه حداقل بخشي از اطلاعات‌شان را خودشان ياد گرفته‌اند. 13 درصد هم گفتند كلا همه چيز را به طور خودآموز ياد گرفته اند.)
آيا واقعا بيشتر شركت‌ها به مدرك تحصيلي نيازي ندارند؟
از 4499 شغلي كه در حال حاضر در بخش مشاغل استك‌ اورفلو (در همۀ كشورهاي دنيا) ليست شده‌اند، با يك جستجوي صفر و يكي حاوي عبارت «مدرك دانشگاهي» و يا معادل‌هاي آن، 1760 مورد يافت شد؛ بنابراين مي‌توانيم پيش‌بيني كنيم كه 2739 مورد يا 61 درصد هيچ مدركي را به عنوان ملزومات مشخص نكرده‌اند و 39 درصد، از مدرك به عنوان پيش‌نياز يا مزيت نام برده‌اند.
وقتي فيلتر منطقه‌اي را فعال كنيم، درصد مشاغلي كه در ايالات‌متحده به مدرك تحصيلي نياز دارند به طور مشخص بيشتر بود. از 2287 شغلي كه در ايالات متحده نام برده شده بود، با اعمال جستجوي قبلي، به عدد 1198 رسيديم. يعني 1089 مورد يا 48 درصد هيچ مدركي را به جزء ملزومات نام نبرده‌اند و 52 از مشاغل از يك مدرك به عنوان پيش‌نياز يا مزيت نام برده بودند.
بنابراين بله، برخي كمپاني‌ها از شما مدرك تحصيلي مي‌خواهند. آيا اين بدان معني است كه اگر مدرك تحصيلي داشته باشيد بيش از 50 درصد شانس پذيرفته شدن در شغل مورد نظرتان به عنوان برنامه‌نويس را خواهيد داشت؟ لزوما خير. Nick تاكيد مي‌كند كه توانايي نشان دادن كارهايي كه مي‌توانيد انجام دهيد و اين كه چه كارهايي را قبلا به اتمام رسانده‌ايد هميشه مهم‌تر از اين است كه مدرك داريد يا نه، حتي در مواردي كه شركتي مدرك تحصيلي را جزء ملزومات مشخص كرده باشد.
صرف نظر از سطح مدرك مورد نياز، معمولا اين كه شما مدرك تحصيلي نداشته باشيد ولي بتوانيد نشان بدهيد كه سابقهٔ موفقيت كافي در زمينهٔ مرتبط با مسائل مورد نظر شركت را داشته‌ايد، مورد قبول است. حتي براي پيدا كردن كاري در سطح دكتري، چند مقاله منتشر شده در رابطه با كاري كه آن‌ها مي‌خواهند انجام دهند احتمال بيشتري را برايتان رقم مي‌زند تا داشتن مدرك دكتري با سابقه كمتر يا عدم تجربه در زمينه مورد نظر! به اين خاطر آن است كه عبارت «داشتن تجربهٔ مشابه» در فرم‌هاي آگهي استخدام، اين اندازه پراستفاده است.
البته به اين بدان معنا نيست كه مي‌توانيد بدون مدرك و به راحتي براي شركت در هر مصاحبه‌اي كه مي‌خواهيد اقدام كنيد. بعضي شركت‌ها از بقيه سخت‌گيرترند؛ در يك شركت بزرگ و صاحب اسم و رسم، داشتن مدرك تحصيلي ممكن است نياز باشد و مدير كارگزيني حتي اگر بخواهد نيز احتمالا قدرت ناديده گرفتن اين الزام را نخواهد داشت. اگرچه در بسياري از استارتاپ‌ها و شركت‌هاي كوچك، احتمالا كمتر تحت‌تاثير تحصيلات‌تان قرار مي‌گيرند و بيشتر به اخلاق كاري، مهارت تفكر انتقادي و تجربه‌تان اهميت مي‌دهند.
مدرك به تنهايي كافي نيست!
اگر در حال حاضر مدرك دانشگاهي داريد، نمي‌توانيد به عنوان تكيه‌گاه روي آن حساب كنيد. انتظار نداشته باشيد مدرك‌تان را نشان دهيد و صاحبان مشاغل براي استخدام كردن‌تان صف بكشند. نمونه كار، بيشتر از مدرك به دردتان مي‌خورد، حتي اگر مدرك جزء موارد لازم باشد. بنابراين وقتي دربارۀ كارهاي دانشگاهي‌تان صحبت مي‌كنيد، به ليست كردن تمامي چيزهايي كه ياد گرفته‌ايد نپردازيد. كاملا بستگي به شما دارد كه ثابت كنيد مدرك تحصيلي‌تان فقط تكه‌اي كاغذ نيست. پس دربارۀ اين كه چگونه دانش شما به مسائل مورد نظر شركت مربوط مي‌شود صحبت كنيد. دربارۀ اين كه چگونه تحصيلات‌تان باعث شده تا تجربيات‌تان را بيشتر كنيد و چگونه باعث شده به برنامه‌نويس بهتري تبديل شويد. صنعت تكنولوژي به سرعت در حال پيشرفت است و هيچ‌كس دربارۀ اين‌ كه شما در پنج سال يا پنج ماه گذشته در دانشگاه چه چيزي ياد گرفته‌ايد، اهميت نمي‌دهد. تنها چيزي كه مهم است اين است كه در حال حاضر چه كاري از دستتان برمي‌آيد. سال‌ها پيش يعني سال 2005 فردي به اسم Joel به عنوان توصيه‌اي براي دانشجويان دانشگاهي نوشت:

مديران منابع‌انساني باهوش مي‌دونن افرادي كه عاشق برنامه‌نويسي‌اند، كارهايي از قبيل طراحي ديتابيس براي دندان‌پزشك شون در مقطع ابتدايي، شركت در سه چهار تا اردوي كامپيوتري تابستاني قبل از دانشگاه، ساخت سيستم مديريت محتوا براي روزنامه و كارآموزي‌هاي تابستاني را در شركت‌هاي نرم‌افزاري انجام داده‌اند. اينا چيزهايي هستن كه شركت‌ها در رزومه‌‌تون دنبالشون مي‌گردن.
مسلما هر فردي كه توانايي تبديل شدن به برنامه‌نويس را دارد، دسترسي آساني به منابع لازم براي انجام كارهاي مورد نظر خود را ندارد. اما ايدهٔ كلي اين است كه كارفرمايان مي‌خواهند توسعه‌دهندگاني را استخدام كنند كه كدزني را با اشتياق و علاقه انجام مي‌دهند نه كساني‌ كه فقط به عنوان شغل و حرفه به برنامه‌نويسي نگاه مي‌كنند (همان‌طور كه در سال‌هاي گذشته مثلا سال 2005 و قبل از آن مي‌ديديم.) انگيزه، خودكفايي و اخلاق كاري حرفه‌يي و عطش يادگيري بيشتر، به طور كلي براي شركت‌ها باارزش‌تر از صرفا مدرك تحصيلي است!
بوت كمپ‌هاي كدنويسي چطور؟
اخيرا پيشرفت‌هاي زيادي در آموزشگاه‌ها و هنرستان‌هاي انتفاعي غربي در برگزاري Bootcamp (بوت كمپ يا اردو) هاي آموزشي كدنويسي ديده‌ايم كه وعدهٔ آموزش چيزهاي ضروري كدنويسي را تنها در 12 هفته به شما مي‌دهند و سپس به شما كمك مي‌كنند شغل مناسبي پيدا كنيد. بعضي از اين اردوهاي آموزشي درصد موفقيت بالايي در استخدام دارند و تمايل دارند هزينه كمتري نسبت به 4 سال دانشگاه براي‌تان داشته باشند (در حال حاضر، در ايران بوت كمپي برنامه‌نويسي به شكلي كه در سيليكون‌ولي ديده مي‌شود نداريم.)
مطالعۀ اخير، حاكي از يافته‌هاي دلگرم كننده‌اي راجع به نتايج و آمار اين بوت كمپ‌ها است؛ طبق گزارش، 73 درصد از فارغ‌التحصيلان عنوان كردند كه به عنوان توسعه‌دهنده مشغول به كار هستند. اگرچه 60 درصد شركت‌كنندگان مدرك ليسانس (بيشترشان در رشته‌هاي غير از علوم كامپيوتري) را قبل از شروع برنامه‌شان داشته‌اند، بنابراين شركت در بوت كمپ را به عنوان تحصيلات تكميلي به انجام رسانده‌اند و نه به عنوان جايگزيني براي تحصيلات دانشگاهي.
يادگيري از طريق تمرين
در حال حاضر ورود به دنياي توسعه‌ٔ نرم‌افزار كمترين موانع را در مقايسه با رشته‌هاي ديگر دارا است چرا كه توسعه‌دهندگان در رابطه با دانش خود بسيار بي‌آلايش و صاف و صادق عمل مي‌كنند. يكي از بهترين مثال‌ها در اين زمينه استك‌ اورفلو است، به دليل اين كه اجتماع آن توسط توسعه‌دهندگان براي پرسيدن و پاسخ به سوالات و كمك به انجام كارهاي ديگران ساخته شده است. مي‌توانيد هر چيزي را كه براي توسعهٔ نرم‌افزار نياز داريد گوگل كنيد و منابع لازم براي يادگيري مهارت‌هاي مورد نظرتان را بيابيد (لازم به ذكر است كه به دليل فراگير شدن استفاده از موتور جستجوي گوگل، در زبان انگليسي واژهٔ google به عنوان فعل به معني «جستجو كردن چيزي در موتور جستجوي گوگل» درآمده است؛ لذا گوگل كردن در فارسي هم به معني جستجوي چيز مد نظر در موتور جستجوي گوگل است.)
اپن‌‌سورس يكي ديگر از راه‌هاي شروع به كار است؛ وقتي اصول برنامه‌نويسي را ياد گرفتيد، مشاركت در پروژه‌هاي اپن‌سورس مي‌تواند راه موثري براي يادگيري، رشد، ساخت نمونه كار و حتي ايجاد رابطه با صنعت آي تي باشد.
خلاصه اين كه يك برنامه‌نويس خوب، تفكر انتقادي دارد، مسئله حل مي‌كند، با تيم همكاري مي‌كند و ضرب‌العجل تعيين مي‌كند. مي‌توانيد اين مهارت‌ها را درون دانشگاه يا بيرون از آن نيز ياد بگيريد، اما با ارزش‌ترين چيزي كه مي‌تواند باعث شود تا شما به عنوان برنامه‌نويس قابل اعتماد و قابل استخدام باشيد اين است كه كار را درست انجام بدهيد و خودتان را براي شغلي كه دوست داريد، آماده كنيد و هميشه در حال ساختن باشيد و هرگز دست برنداريد و به خاطر داشته باشيد كه كارفرمايان با مدرك يا بدون مدرك، به مهارت‌هاي‌تان نياز دارند.
پس مي‌توان گفت كه مدرك ارزشي ندارد؟ 
البته كه اين نتيجه‌گيري اشتباه است. در حقيقت بسياري از افراد عقيده دارند وقتي فارغ‌التحصيل شديد، تجربهٔ دانشگاهي خيلي بيشتر از فقط پيدا كردن شغل مي‌ارزد. ما هيچ فردي را كه در حال حاضر در دانشگاه است را به ترك تحصيل كردن تشويق نمي‌كنيم يا هر كس كه مي‌خواهد مدرك تحصيلي بگيرد را به اين كه بي‌خيال شود و مستقيما به سراغ يافتن شغل برود. دلايل زيادي وجود دارد كه حتي اگر براي پيدا كردن شغل مورد نظرتان نياز به مدرك نداريد، بخواهيد به دنبال اخذ مدرك دانشگاهي باشيد.
اما وقتي صحبت از يافتن شغلي به عنوان برنامه‌‌نويس مي‌شود، چيزهاي مهم‌تري از داشتن مدرك خودنمايي مي‌كنند؛ چه كسي احتمال بيشتري براي استخدام شدن دارد: كسي كه 3 سال تجربهٔ كاري دارد و بدون مدرك است يا كسي كه مدرك دارد ولي فقط تجربهٔ كارآموزي دارد؟ پاسخ به اين سوال در سايت Quara -كه البته در كشور ايران فيلتر است!- به جمع‌بندي جالبي رسيد و آن هم اين كه «قطعا اطلاعات كافي براي پاسخ به اين سوال وجود ندارد!»  يا پاسخ مهندس نرم‌افزار Matt Kellner با اين مضمون كه «هر دو مي‌توانند براي كار مناسب باشند. بستگي دارد كه شما چه كاري را مي‌توانيد انجام دهيد.»
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۳:۴۸:۳۶ ] [ vahid ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By tinablog :.

درباره وبلاگ

طراحي فروشگاه اينترنتي و سايت ساز با بيش از 130 امكان مختلف و منحصر بفرد در ايران سايت ما : pineportal.com
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب

|